Osijek – Budimpešta – Pariz – Riom i nazad (Erasmus+ KA2 projekt)

Autor: Administrator , 15. 11. 2021.

Učenici 6.a razreda Katja Bačić, Natali Ljikar, Karlo Peček, Nikolina Šimić, Lucija Burić i Borna Čikojević uz pratnju učiteljica Zorice Jukić, Lidije Grganović te projektnog koordinatora Vedrana Čerine u listopadu su sudjelovali na prvom putovanju u sklopu Erasmus+ KA2 projekta u Francusku. U nastavku pogledajte i pročitajte kako im je bilo.

Put je započeo 15.10.2021. vožnjom do Budimpešte, odakle su letjeli za Pariz.

U Parizu su imali priliku posjetiti Louvre, najveći muzej na svijetu te uživo vidjeti najpoznatiju sliku na svijetu – Mona Lisu, popeti se na Eiffelov toranj, posjetiti katedralu Notre Dame te mnoge druge lokacije.

U nedjelju su se vlakom zaputili u grad Riom, krajnje odredište ovog putovanja. Naime, u tom gradu nalazi se škola Institution Notre-Dame des Arts Sacré-Cœur, naš domaćin. Putovanje je dio Erasmus+ projekta 'E=ms2' u kojem sudjeluju učenici i učitelji domaćini iz Francuske te gosti iz Portugala, Španjolske i Hrvatske.

Učenici su svaki dan sudjelovali na nastavi, a u četvrtak su prezentirali projektne plakate. Poslijepodnevni sati su bili namijenjeni obilascima gradova Rioma i Clermont Ferranda, te posjetu vulkanskom tematskom parku Vulcania, a dani su se završavali zajedničkom večerom i druženjem.

Nakon duge vožnje vlakom, avionom i kombijem, u petak 22.10. su u poslijepodnevnim satima stigli u Osijek gdje su ih dočekali roditelji.

Evo što su o tom iskustvu rekli učenici i učitelji.

Lucija:

''Najbolje putovanje ikada sa svojim prijateljima i to van Hrvatske. Francuska je jedna od najljepših država u kojima sam bila, prelijepi gradovi s još ljepšim mjestima za obilazak.
Najviše sam se oduševila s time da su Francuzi s kojima smo se susretali i družili tako jako otvoreni, druželjubivi i prijateljski prema nama.
Ovo putovanje je nešto što ću pamtiti kao nešto najljepše u svome životu.''

Nikolina:

''Putovanje u Francusku bilo je nezaboravno. Upoznala sam puno novih prijatelja kao što su Španjolci, Portugalci i Francuzi naravno. Jako mi se sviđa njihovo školsko dvorište u kojem provode podosta vremena, u dvorištu se nalazi kantina u kojoj jednu ručak .Po mom mišljenju naša školska hrana je bolja nego njihova. Puno toga smo obišli i puno se nahodali ali vrijedilo je.''

Zorica Jukić:

''Uzbuđenje uoči putovanja moglo se osjetiti u zraku, a svakim prijeđenim kilometrom postajalo je veće. I to s razlogom jer već prvi dan u Parizu bio je da nam i Kušanov Koko može pozavidjeti. Naša je deveteročlana „posada“ s lakoćom plovila užurbanim ulicama Pariza, snalazila se u pariškom metrou i vješto pronalazila postaje s ciljanim nam atrakcijama.

U Riomu, idiličnom gradiću u podnožju vulkana Puy de Dome, gradu naših domaćina, imali smo vremena posložiti pariške dojmove, ali i puno vremena za stjecanje novih iskustava. Obilazili smo zanimljive lokacije, kušali i ukusna i manje ukusna francuska jela, brusili svoje komunikacijske vještine na engleskom jeziku… Jako nam se svidio tematski vulkanski park jer smo zahvaljujući 4D ili 6D projekcijama išli u prošlost i budućnost, od podzemlja i podmorja do svemirskih bespuća.

Bili smo složna, snalažljiva i strpljiva ekipa, a upravo je to ono što je ovo putovanje učinilo nezaboravnim.''

Osnovna škola August Šenoa Osijek / Drinska 14, HR-31000 Osijek / www.os-asenoa-os.skole.hr / ured@os-asenoa-os.skole.hr