Tradicija i suvremenost: Gradimo-čuvajući baštinu i prirodu u kojoj živimo

Autor: Administrator , 1. 4. 2014.

I ove godine objavljen je likovni natječaj udruge UHULI (Udruga hrvatskih učitelja likovne izobrazbe), a tema natječaja je GRADIMO- ČUVAJUĆI BAŠTINU I PRIRODU U KOJOJ ŽIVIMO. Istraživali smo i rješavali ovu zanimljivu temu kroz nekoliko nastavnih tema i u nekoliko likovnih tehnika, a tako smo i upoznavali neke važne sadržaje hrvatske kulture i tradicije i hrvatske kulturne baštine. Pogledajte radove naših učenika.

Ovogodišnja izložba/tema ima tri uporišne točke: GRADITELJSTVO, OKRUŽENJE I RAZVOJ SPOSOBNOSTI KREATIVNOG MIŠLJENJA.

„ Graditeljstvo obuhvaća narodno graditeljstvo i arhitektonske objekte stilskih razdoblja Grčke, Rima, romanike, gotike, renesanse, baroka, klasicizma, secesije, moderne, postmoderne i današnjeg vremena.

Cilj je ovogodišnjeg natječaja i izložbe sadržajno povezati graditeljstvo i okruženje kao skup različitih likovnoproblemskih zadataka s kreativnim sposobnostima mišljenja i odnosom učenika prema arhitekturi i očuvanju hrvatske prirodne baštine. Cilj potiče na traženje neobičnih rješenja  različitih likovnih problema i projiciran iz sadašnjeg u buduće vrijeme, razvija maštu kojom se može graditi budućnost.

Iz cilja proizlazi i zadaća: utvrditi i odrediti koje bitno značenje neka građevina ili građevinski kompleks ima za prirodno okruženje i za učenike sadašnjeg vremena.“

Zadanu temu istraživali smo kroz nastavne teme RITAM OBLIKA I TEKSTURA (5. razred) i  PRIVID (ILUZIJA) VOLUMENA NA PLOHI (6. razred).

Niži razredi (3. i 4.) su zadane teme istraživali su bojama na Likovnjacima. Istraživali su sličnosti i razlike, raspored elemenata te kontraste crta i ploha na primjeru engleskog i francuskog parka.

Od svih likovnih radova na natječaj smo poslali radove sljedećih učenika:

1.      ENA ŽULJEVIĆ, 3. a

2.      SARA RUKAVINA, 3. a

3.      MARKO ŠKUGOR, 3. a

4.      KALEB KOZARY, 4. b

5.      BELA ŠARAC, 4. b

6.      KAJRA GAVRIĆ, 4. b

7.      LUCIJA LAUŠ, 5. a

8.      MATEA PAVLOVIĆ, 5. a

9.      MARTINA RAMLJAK, 5. a

10.  ADRIJAN MALINOVIĆ, 6. b

11.  ANA LENA PERKOVIĆ, 6. b

Ovdje možete i pogledati likovne radove gore navedenih učenika!

Osnovna škola August Šenoa Osijek / Drinska 14, HR-31000 Osijek / www.os-asenoa-os.skole.hr / ured@os-asenoa-os.skole.hr