Projektni dan škole „Svijet je lopta šarena“

Autor: Administrator , 6. 12. 2017.

3.b razred zajedno sa svojom učiteljicom Jasenkom Matijević  i vjeroučiteljicom sestrom Vianeom Pezer, uključio se u obilježavanje Dana škole radionicom Svijet lutaka.

Radionicu smo započeli razgovorom o 'dobroti'. Učenici su na papiriće napisali što je za njih dobrota, stavljali na ploču a zatim redom čitali poruke. Čulo se lijepih misli: Za mene je dobrota ljubav, obitelj, prijateljstvo, lijep osjećaj, poštovanje drugoga.... Pogledali smo film o sv. Franji Asiškom koji je svoju dobrotu širio ne samo prema ljudima, nego i prema životinjama. Naučili smo pjesmu ' V'jek hvaljen budi ' (Pjesma stvorova) u kojoj svetac opjeva ljepotu i sklad prirode. Upravo sveti Franjo Asiški, koji je napisao ovu pjesmu, bio je ponizan čovjek i pokazivao veliku ljubav prema Bogu i svim stvorovima što ih je Bog iz ljubavi stvorio i povjerio čovjeku.

Franjo se rodio prije više od 800 godina, ali o njegovoj ljubavi prema stvorovima i danas se priča. On je svoju braću molio da pri sječi drveća svakom stablu ostave nadu. Skrbio je za životinje i nije podnosio da im se nanosi bol. Poticao je da pazimo na čistoću svoga okoliša, da ne zagađujemo vode i zrak. Sveti Franjo također je upozoravao svoju braću i ljude da ne zagađuju okoliš svojim nespretnim riječima, svojim svađama i uvredama. A o braći je želio razmišljati i govoriti samo najbolje. Zbog svega toga, Crkva je svetog Franju Asiškoga proglasila zaštitnikom ekologije i ekologa.

Uslijedio je skupni rad u kojima su učenici izrađivali lutke: sunce, mjesec, zvijezde, oblak, cvijeće, ptice, ribe, pas, mačka, ovca. Radionica je završila prezentacijom radova.

Osnovna škola August Šenoa Osijek / Drinska 14, HR-31000 Osijek / www.os-asenoa-os.skole.hr / ured@os-asenoa-os.skole.hr