Dan sjećanja na Vukovar

Autor: TAMARA GLAVAŠ, 30. 11. 2010.

Ove godine obilježili smo Dan sjećanja na Vukovar odlaskom na Vukovarsku cestu u Osijeku, paljenjem svijeća za žrtve Vukovara, dostojanstvenom školskom svečanošću, te posjetom učenika osmih razreda osnovnoj školi Nikole Andrića u Vukovaru.

Sjećanje na Vukovar - obilježavanje u školi

18.11.2010. učenici OŠ August Šenoa svečanom priredbom obilježili su dan pada grada Vukovara. Svi učitelji i učenici naše škole marljivo su sudjelovali u pripremanju i izvođenju priredbe. Priredbu je otvorila učenica 8.a razreda, Sanja Počuča. Mali školski zbor uljepšao je priredbu pjevajući pjesmu ''Ave Maria'' svojim glasićima uz instrumentalnu pratnju nastavnice glazbene kulture, Romane Borš - Mačak.  Zatim su uslijedili povijesni prilog kojeg je pripremila nastavnica Danijela Kemper, te recitacije učenika osmih razreda Sanje Počuče, Ane Barišić i Nere Martinović u suradnji s nastavnicom Anicom Bokor. Učenici drugog razreda oraspoložili su nas recitacijom i pjesmom ''Mir pravi mir''.  Zatim su učenici osmih razreda Josip Bilić, Marina Gajčić i Tihana Kralj pozvali cijelu školu na molitvu izgovarajući rečenicu: „ Sada svi zajedno, izmolimo molitvu za sve one koji su život dali za našu domovinu Hrvatsku i za mir u cijelom svijetu.“ na engleskom, njemačkom i hrvatskom jeziku, a uvježbale su ih nastavnice Anica Bokor, Ljerka Šotman, Lidija Grganović i s. Milka Zečević – Tadić. Priredba je završila složnom molitvom za grad Vukovar koji je dušu dao za slobodu svih stanovnika Hrvatske.

Posjet osnovnoj školi Nikole Andrića u Vukovaru

Povodom 19. obljetnice pada grada Vukovara, šesnaest učenika OŠ August Šenoa posjetilo je OŠ Nikole Andrića u Vukovaru uz pratnju učiteljica Lidije Grganović i Danijele Kemper.

U školi su nam priredili srdačan i topao doček a pogledali smo i kratku priredbu. Uz prezentaciju o ratnim stradanjima Vukovara čitali su nam svoje literarne radove.

Nakon priredbe smo zajedno otišli na memorijalno groblje i svi se poklonili žrtvama rata. Zatim smo posjetili spomen dom Ovčaru i pozorno slušali vodiča koji nam je detaljno opisivao ratne događaje. Tamo smo susreli mnoštvo bikera  koji su se iz Dubrovnika došli pokloniti žrtvama  i zbog zakrčenosti prometa iskoristili smo priliku i razgledali  njihove skupe motore.

Puni dojmova i suosjećanja za stradanja Vukovaraca, vratili smo se u Osijek, a mnogi od nas su se pridružili razrednicima i ostalim učenicima naše škole i pošli zapaliti svijeće na Vukovarsku ulicu. Možemo na kraju zaključiti da Vukovar nije pao, već je cijelo vrijeme bio u našim srcima, skriven tako da ga krvnih nije pronašao i da će tako ostati dok smo živi.

Tihana Kralj, 8.a

Fotografije možete pogledati u foto-galeriji.

« Svibanj 2024 »

Osnovna škola August Šenoa Osijek / Drinska 14, HR-31000 Osijek / www.os-asenoa-os.skole.hr / ured@os-asenoa-os.skole.hr