AKCIJA „HVALA, NE TREBAM VREĆICU“

Autor: JASNA NOVOTNI, 14. 12. 2011.

Da bi pomogli prirodi, učenici  i djelatnici škole organizirali su kampanju „Hvala, ne trebam vrećicu“ u kojoj su podsjetili koliko su PVC vrećice štetne.

U sklopu Kampanje „Za manje otpada“ učenici nižih razreda naše škole na inicijativu ekologa 3.b razreda pokrenuli su akciju „Hvala, ne trebam vrećicu“.

U Hrvatskoj se svijest o štetnosti plastičnih vrećica tek budi. Ekolozi upozoravaju već godinama na ogromne štetnosti. Porazna je činjenica da se vrlo mali postotak tih vrećica preradi, a razlog je jednostavan: vrećicu je puno skuplje reciklirati nego proizvesti novu. Sirovine iz kojih se proizvode jeftinije su nego skupa tehnologija, razgradnje i reciklaže plastike. Kad bi svaki peti građanin Hrvatske prestao koristiti plastične vrećice, sačuvali bi okoliš za buduće generacije. Samo jedna platnena vrećica ili torba zamjeni 1.000 plastičnih vrećica, a čovjek može uštedjeti 22.000 plastičnih vrećica samo ako se odluči za ekološku alternativu. Zabranom plastičnih vrećica spasile bi se stotine tisuća životinja, sačuvali prirodni resursi i očuvali eko sustavi. Platnene torbe su praktične, ekološke i trajne.

Da bi pomogli prirodi učenici  i djelatnici škole organizirali su kampanju „Hvala, ne trebam vrećicu“ u kojoj su podsjetili sve koliko su PVC vrećice štetne. Učenici 2.b, 3.a, 3.b i 4.b napisali su natpise koje su nosili i podsjećali građane na štetnost plastičnih vrećica. Učenici 4.a razreda oslikali su i napisali poruke na eko-vrećicama, a učenici 3.b razreda su osmislili letke. Pet odjela razredne nastave i njihove učiteljice Jasminka Sahula, Mirta Ćosić, Biljana Pavić, Ljiljana Opančar i Jasna Novotni prošetali su do TC Mercator i podijelili kupcima letke i eko-vrećice koje su sami ukrasili eko-porukama. Preporučili su im da za kupovinu koriste platnene vrećice ili košare i da u blagdansko vrijeme  misle i na prirodu.

mr.sc. Biljana Pavić

« Svibanj 2024 »

Osnovna škola August Šenoa Osijek / Drinska 14, HR-31000 Osijek / www.os-asenoa-os.skole.hr / ured@os-asenoa-os.skole.hr