Vijesti

Seminar ‘ The 4Cs: Creativity, Critical Thinking, Communication and Collaboration in Schools’ (Firenca)

Autor: Administrator , 13. 5. 2022.

The 4Cs: Creativity, Critical Thinking, Communication and Collaboration in Schools, Firenca, Italija

U sklopu projekta Erasmus+ učiteljice Biljana Pavić i Lidija Grganović  su od 25.4. d0 30.4.2022.

(ponedjeljak – petak ) sudjelovale na tečaju/ edukaciji u Firenci, Italija u trajanju od 30 sati.

Na seminaru ‘The 4Cs: Creativity, Critical Thinking, Communication and Collaboration in Schools’ u organizaciji EUROPASS Teacher Academy, Firenca, Italija, sudjelovali su polaznici iz Mađarske, Rumunjske, Španjolske, Njemačke, Danske i Hrvatske. Predavačica na tečaju je bila Sheila Corwin koja ima magisterij iz TESOL-a na Monterey institutu za međunarodne studije u Kaliforniji te doktorat iz obrazovne pedagogije.

Nakon nekoliko vježbi upoznavanja voditeljica tečaja nas je upoznala s planom i programom rada za narednih 5 dana.

Održala je uvodno predavanje o 4 vještine: kreativnost, kritičko mišljenje, komunikacija i suradnja u školama. Navela je što različiti stručnjaci misle o ove četiri vještine te kako se uklapaju u školu 21. stoljeća. Također je održala dio predavanja o ulozi učitelja u nastavi 21. stoljeća koja u potpunosti učenika stavlja u sam fokus obrazovanja.

Predavačica je odredila redoslijed predstavljanja sudionika tečaja, njihovih škola i obrazovnih sustava zemalja iz kojih dolaze.

U utorak je tečaj trajao od 9.00 do 14.00. Tijekom predavanja radioničkog tipa smo više saznali o načinima i vrstama komunikacije i suradnje unutar škole te smo raspravljali kako promicati različite kanale komunikacje kroz suradnički rad i aktivnosti izgradnje socijalne i emocionalne inteligencije.

Tijekom predavanja smo predstavile našu školu, naš rad, grad i županiju ostalim sudionicama.

U poslijepodnevnim satima smo imali organizirani obilazak grada s ostalim sudionicama i turističkim vodičem.

U srijedu je tečaj trajao od 9.00 do 14.00. Kroz predavanja i radionice smo obuhvatili sljedeće teme: što je kreativnost, što ona znači, kako ju poticati i kako ju razvijati. Također smo raspravljali o tome koji su temelji kritičkog mišljenja i kako ga uspješno poticati i razvijati u učionici i među kolegama.

Tijekom predavanja je dio sudionika predstavio svoje škole i obrazovne sustave.

U poslijepodnevnim satima smo obišle neke od znamenitosti Firence u samom centru grada.

U četvrtak u prijepodnevnim satima smo posjetile vrtove Boboli.

Predavanja su trajala od 14.00 do 18.00. Uvodni dio predavanja se odnosio na kritičko mišljenje odnosno načine rješavanja različitih problema. Tijekom radionice su predstavljeni različiti načini rada u paru te u skupinama.Također smo upoznati s različitim aktivnostima koje potiču kritičko mišljenje kod učenika te načine implementacije četiri vještine u nastavi.

Tijekom predavanja je dio sudionika predstavio svoje škole i obrazovne sustave.

U petak je tečaj je trajao od 9.00 do 14.00. Posljednji dan tečaja je obilježio rad u paru i u skupinama. Provodili smo aktivnosti koje potiču dobru komunikaciju i kreativnost te smo raspravljali o zamkama koje treba izbjegavati u primjeni 4 vještine.

Dio sudionika je predstavio svoje škole i obrazovne sustave.

Na kraju tečaja smo ispunili evaluacijske upitnike te smo dobili potvrde o sudjelovanju na tečaju.

Cilj ovog tečaja je pružiti učiteljima znanje te potaknuti njihovo samopouzdanje za uključivanje kreativnosti, kritičkog mišljenja, komunikacije i suradnje u njihove kurikulume i školsko okruženje.

Sudionici su stekli bolje razumijevanje kako poticati povjerenje, otvorenost uma i sigurno okruženje u kojem se ove četiri vještine mogu razvijati.

Sudionici su također iskoristili vlastitu sposobnost stvaranja, kritičkog razmišljanja, učinkovite komunikacije i dobre suradnje s drugima.

Tijekom tečaja smo imali priliku razmijeniti iskustva s ostalim sudionicima tečaja te naučiti kako funkcioniraju različiti obrazovni sustavi unutar Europske Unije.

Lidija Grganović, Biljana Pavić

U Osijeku, 5.svibnja 2022.

« Svibanj 2024 »

Osnovna škola August Šenoa Osijek / Drinska 14, HR-31000 Osijek / www.os-asenoa-os.skole.hr / ured@os-asenoa-os.skole.hr